Slovenský jazyk
Všeobecná štátna jazyková skúška zo slovenského jazyka
Všeobecnou štátnou jazykovou skúškou sa overuje, či kandidát má dobré praktické a im zodpovedajúce teoretické vedomosti zo slovenského jazyka, či má prehľad o hlavných javoch politického, hospodárského a kultúrneho života v SR, a či vie jazyk aktívne požívať v ústnej aj písomnom prejave.
Všeobecná štátna jazyková skúška /ďalej len všjs/ pozostáva z dvoch častí: písomnej a ústnej. Kandidát, ktorý pri písomn časti nevyhovel, nemôže byť pripustený na ústnu časť skúšky.
Písomná časť ŠJS pozostáva zo štyroch častí:
Diktát: v rozsahu asi 100 slov prečíta examinátor text diktátu najprv pomalšie, potom diktuje rýchlosťou, ktorou by kandidát stačil zachytiť text v materinskom jazyku a na záver examinátor prečíta diktát ešte raz normálnou rýchlosťou. Kandidáti diktát odovzdajú. V tejto časti nesmú používať slovníky.
Náčuv s porozumením kandidát si vypočuje normálnym tempom prečítaný text. Môže si robiť poznámky. Potom dostane hárok s otázkami, ktoré si preštuduje. Vypočuje si druhý raz text a zodpovie písomne na otázky. Ani v tejto časti nie je dovolené používať slovník.
Čítanie s porozumením kandidát dostane k dispozícii text alebo viaceré texty, ktoré si sám prečíta a vypracuje odpovede na dané otázky bez použitia slovníka.
Voľná téma, ktorú si kandidát vyberie z troch navrhovaných tém, a vypracuje v rozsahu najmenej dvoch stán formátu A4. Okrem témy je daná aj forma práce, najčastejšie rozprávanie, úvaha, esej, či reportáž. V tejto časti môže kandidát používať slovník a normotvorné príručky.
Ústna časť ŠJS:
- Kandidát má za úlohu zodpovedať 4 okruhy otázok, ktoré si vyžrebuje. Na prípravu má 15 - 20 minút.
- Kandidát si potichu prečíta neznámy text / príprava /. Pri skúške prečíta text / uryvok textu / nahlas, urobí rozbor textu formou voľnej reprodukcie, prípadne sa nadviaže diskusia o téme textu. Text je z dennej tlače, časopisu alebo z literárneho diela. Ak je v ňom osobitná väzba alebo gramatický jav, možno kandidáta požiadať, aby ho vysvetlil. Možno žiadať aj popis obrázku alebo fotografie.
- Kandidát sa rozhovorí na vyžrebovanú konverzačnú tému, preukáže rozsiahlosť svojej slovnej zásoby v danej oblasti.
- V tejto časti kandidát preukáže znalosť reálií Slovenska a môže ich porovnať so svojou vlasťou. Samozrejmou požiadavkou je kandidátova priebežná znalosť súvislostí v svetovom kontexte. Odporúčame preto sledovať dennú tlač, rozhlasové vysielanie, ktoré aktualizujú vedomosti aj slovnú zásobu.
- Kandidát uvedie v prihláške diela najmenej 5 autorov, ktoré prečítal v slovenskom jazyku, v celkovom rozsahu asi 500 strán. Majú to byť diela významných predstaviteľov slovenskej literatúry. Z uvedeného čítania sa vychádza prti zodpovedení poslednej časti otázky, v ktorej má kandidát ukázať, že pozná literatúru cieľového jazyka a jeho historický kontext.